niedziela, 12 kwietnia 2020

Witaj w świecie kuratorów...


      Jako że koronawirus panuje w Polsce i przymusowe siedzenie w domu powoduje, że można pierdolca dostać od tępego patrzenia na naiwne seriale, czas powiedzieć trochę o kurateli z pozycji kuratora. O ile historii patoli już się naczytaliście, to z przyjemnością zapoznam Was z patolą po drugiej stronie, czyli „Patole pomagają patolom”.
      Oczywiście nie chcę generalizować, jest rzesza ludzi z dobrze poukładanymi mózgami, ale tacy nie wytrzymują tu za długo, tudzież spierdalają do innych zawodów bo widzą jak ta praca niszczy człowieka. Tak, kochany czytelniku – praca z patolą niszczy. Po kilku latach pracy z pijakami, przemocą, odwiedzaniem ciągle tych samych chałup a w szczególności obciążeniem psychicznym jaki masz na głowie – bo pamiętaj, jak patola zrobi coś medialnego – to Twoja wina, że nie dopilnowałeś, Twoje postrzeganie świata będzie bardzo zaburzone, a normą stawać się będą wszelkiego rodzaju dewiacje społeczne i patologie. I poniżej przedstawię Wam krótką charakterystykę kuratorów z którymi w swojej wieloletniej pracy się spotkałem.

      Alkohol – wróg publiczny nr 1 kuratorów, ale tylko wobec nadzorowanych. To ze wielu kuratorów ma problem z chlaniem to żadna tajemnica. Praktycznie nie ma zespołu kuratorskiego, w których nie byłyby osoby uzależnione od alkoholu. Oczywiście te osoby w ogóle się nie leczą bo jak? Pójdą do kolegi z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych? Chleją patole, nie on. Lubisz wódę? Zostań kuratorem. Szybko wtopisz się w tłum sobie podobnych.Jebanie na boku – jak nie lubisz alkoholu, możesz popaść w inne uzależnienie. Seksoholizm o ile dla niektórych wydaje się najzdrowszym z uzależnień, tak samo rypie Twoją psychikę jak inne. A to że obracasz się się w środowisku kurew, cichodajek i innych kuratorów którzy mają ten sam problem, nie ułatwia. Jebanie na boku jest bardzo popularnym sportem u każdej z płci. Złe emocje trzeba rozładować.
      Misjonarze - Pracując 24 godziny na dobę z patolami, od rana do wieczora jeżdżenie po chałupach i kontrolowanie powoduje, ze przestaje się dla Ciebie liczyć wszystko inne. Okazuje się że w weekendy nadrabiasz w domu papierologię, a w tygodniu odwiedzasz chałupy, bo ktoś zadzwonił że Jolka pije, że dzieci brudne, albo była awantura domowa. Ty masz misję, służbę i chcesz mieć kontrolę nad patolami, bo wiesz, później zarzuci ktoś że niedopilnowywanie …. Zanim się obejrzysz, mąż, żona odeszli lub żyją obok. Ty masz patolę, której musisz pomóc. Służba, kurwa, służba.

      Narzekający (kurwami na lewo i prawo rzucający) -  "O kurwa", najgorszy typ kuratorów na świecie. Łazi ci taki po sądzie i pierdoli jak to kurwa dużo wywiadów. Jak to przejebane kurwa jeździć po chałupach, jak to kurwa szkoły piszą do sądu a nic nie robią, a to kurwa znowu bachory u patolki coś nawywijały, a to kurwa Policja interwencje miała, a to kurwa kontrola, a to kurwa pojebany kierownik/sędzia/ okręgowy coś wymyślił, a to zjeb jakiś skargę napisał, a to kurwa pilny wywiad….. liczba przekleństw zawstydziłaby niejednego podsądnego.

      Nerwicowcy. Taki jest perfekcyjny. Teczuszki wyprowadzone, akta pospinane, zawsze na czas, pięknie i cudownie wszystko w dokumentach gra. Gdyby mógł to codziennie by sprawozdanie kierownikowi składał z podjętych czynności w terenie. Jednakże taki nie powie że nie śpi po nocach, wymiotuje, nie je, rzyga robotą. To tego mąż/żona prawdopodobnie ma kochanka, bo nie daje rady już perfekcjonizmem, a małżeństwo jest na papierze.

       Lansiary. O tak. Kuratorki z dużych miast. W teren w szpilkach, tipsy, sztuczny najtańszy rzęs przyklejony. Siłka i inne fitnessy. Przeważnie 30-35 lat, bezdzietne, faceci mają siłownie lub biznesy w budowlance, w teren BMW X1, lub AUDI. Taka gardzi większością kuratorek mających dzieci na utrzymaniu, nie brata się z pospólstwem. Dobierają się w zespołach kuratorskich w pary i praktycznie z nikim nie rozmawiają więcej. Tak jak nie szanują koleżanek i kolegów – tak nie szanują nadzorowanych.
       Pracoholicy. Praca i chuj. Taka kuratorka myśli że bez niej patola sobie nie poradzi. Wymienia lodówkę – odda patoli. Zmienia laptopa – odda patoli. Zawsze i wszędzie na usługi patoli będzie. Przeważnie bezdzietna, bez męża, bez konkubenta, po pięćdziesiątce. Z objawami depresji lub nerwicy. Najlepsi dla przełożonych. Za pochwałke tudzież medal od Ministra - tak, w Polsce minister daje medale dla miernych ale wiernych, szczególnie dla tych ponad 35 lat w zawodzie.
      Rozwodnicy. Jedna trzecia kuratorów to samotni lub rozwodnicy. Czasami geje, których w wymiarze sprawiedliwości jest ich dość dużo. Uważam że to oni powinni zostać kuratorami rodzinnymi – mają najbardziej obiektywny pogląd na sytuację dzieci w rodzinach. Rozwodników znam tak dużo wśród kuratorów, że mogę zaryzykować stwierdzenie że to jakaś plaga zawodowa.

      Jeżeli jesteś młodą osobą, po studiach, z dobrym wykształceniem – spierdalaj z tego zawodu. Zbyt dużych sukcesów nie odniesiesz, przełożeni będą Cię niszczyć jak będziesz za mądra, jak jesteś ładna zostaniesz wrogiem lansiar. W tym zawodzie panuje zawiść, zazdrość bo są w nim ludzie sfrustrowani tym, że nic innego w życiu nie osiągną, i do emerytury będą bujać się po chałupach i dzieciaki odbierać. Awanse rozdawane są po znajomości – prędzej dostaną ci, którzy są mierni ale wierni, albo rodzina. Jak dostaniesz pilny wywiad w piątek z terminem oddania na poniedziałek, lub udział w kontaktach przez 8 godzin w sobotę, to masz to zrobić i chuj. Jak pójdziesz na zwolnienie – twój teren musi robić inny kurator. Dodatkowo i za darmo. Zbyt dużo zwolnień spowoduje że będziesz nielubiany.Tak kochani, tak to wygląda.

      I pamiętaj. Nie masz psychologa. Nie masz munduru. Nie jesteś Policjantem i nie wchodzisz z partnerem do meliny uzbrojony. W terenie rozmawiasz z pijakami, pedofilami, mordercami, złodziejami, narkomanami. Nie licz że ktoś Ci pomoże, chyba ze dostaniesz w łeb - wtedy może i patrol się zjawi. Emerytura Twoja coś koło 1700 złotych będzie - jak dożyjesz. Są i plusy. Podziękowania od tych którym pomogłeś. Ale tego Twoi przełożeni nie widzą. Oni zauważą wywiad nie w terminie lub brak karty nadzoru. 
      Bo jesteś tylko żołnierzem, gardzonym przez wielu sędziów, nie liczącym się dla ministerstwa, nie szanowanym przez patolę. 

9 komentarzy:

 1. Przyznam, że zmęczyło mnie samo czytanie... No cóż, może pora się przekwalifikować?
  Jak dla mnie - jest to robota wykańczająca psychicznie na maxa. Nie dziwię się, że w środowisku kuratorów jest tak dużo rozwodów, gdyż trudno jest dzielić życie z kimś komu pod czuprynką zaczyna się robić "dziwnie"... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A Pan Kurator jest pracoholikiem, alkoholikiem, czy lansiarzem?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie odnajduję tu siebie...

  OdpowiedzUsuń
 4. pomijajac kontakt z patola, to tak samo jest w innych zawodach wymagajacych zaangazowania emocjonalnego

  OdpowiedzUsuń
 5. Piotrze, sugeruję wizytę u psychiatry a następnie u terapeuty.
  W tym zawodzie jest to konieczne.
  Większość z naszego koleżeństwa powinna to uczynić... ale nie robią tego.
  Czytając Twojego bloga można odnieść wrażenie, że ta praca nie jest już dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo widzisz Panie Specjalisto.....
   czasami należy walnąć prosto z mostu by co niektórzy zaczęli patrzeć naokoło siebie, a nie tylko na czubek własnego nosa. A teraz przykłady innych "slangowych" określeń:
   Lekarz:
   - kapusta, roślinka - pacjent w przetrwałym stanie wegetatywnym
   - akcja "Znicz" - zwoływanie Komisji d/s śmierci pnia mózgu
   - kangur - chory żywiony z jednego worka
   - Intensywna Terapia - w każdą dziurkę jedną rurkę
   PROKURATURA:
   - wodnik szuwarek - topielec
   - kleks - zmarły skaczący z wysokości
   - skwarek - usmażony np. prądem
   - ubój gospodarczy - morderstwo np. siekierą po kłótni rodzinnej
   POLICJANCI:
   - skóra - zgon
   - znęty alimenty – awantura rodzinna
   - breloczek, wieszak – ktoś się powiesił
   STRAŻ POŻARNA
   - murzyn, czarnuch - oficer
   - skwarek - spalony człowiek.
   Jak widać, nie jest tak źle :)
   A jakby dodać gwarę strażników więziennych, to dopiero by było.

   Usuń
 6. Już jesteś blisko. Przyznania się, że patologia wcale nie jest aż tak bardzo patologiczna. Najbardziej patologiczni są urzędnicy państwowi. Już samo zgodzenie się na chodzenie i pilnowanie ludzi świadczy o problemie psychicznym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brakuje mi kuratora olewatora, taki co wy... na wszystko i wszystkich, pustki w aktach, w teren po 15 nie pójdzie, 3 wywiady na rok zrobi i buja się tak przez lata. A przy tym przydupas kierownika i KO, kasa leci i udaje, że pracuje!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zmień robotę i nie pociskaj takiego kitu.

  OdpowiedzUsuń