niedziela, 8 września 2013

Video: Adrenalina (Polska bez fikcji)

Film dokumentalny o Schronisku dla nieletnich w Stawiszynie.


Zapewne większość czytelników bloga zna ten dokument, kiedyś go zresztą publikowałem na Facebooku, lecz zapewne nie wszyscy z FB korzystaja, a w mojej ocenie film wart jest przypomnienia. Jednocześnie mam prośbę, jeśli ktoś zna ciekawe filmy dokumentalne, proszę o podesłanie linka do YT. Filmy tego pokroju wykorzystuję także w pracy zawodowej. Pozdrawiam.

27 komentarzy:

 1. Dobry dokument. Puszczam go wszystkim klasom, które uczę - nie tylko mojej własnej na wychowawczej. Robi na nich wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W ramach dzielenia się tym co mam i znam podsyłam linki do filmów.
  https://www.youtube.com/watch?v=MNIcNpJW2Go
  https://www.youtube.com/watch?v=3OMj3tkDdeU
  http://www.radiownet.pl/publikacje/zalezni-nie-zalezni-zgubione-dziecinstwo
  http://www.youtube.com/watch?v=Z1vs_zyMh14
  http://www.youtube.com/watch?v=Fzmauk96skM
  Jestem wolontariuszką PCK, rok temu dzięki TVP zostały stworzone dokumenty o działalności stowarzyszenia. Niektóre z tych filmików są typowo „pod publiczkę”.
  http://vimeo.com/50209379
  http://vimeo.com/56858611 (na profilu więcej filmów)

  Z filmów fabularnych BARDZO polecam "nasza klasa" http://www.filmweb.pl/film/Nasza+klasa-2007-433313 Jest też serial stworzony na podstawie filmu, niektóre odcinki serialu "ostro piorą emocjonalnie".
  Pozdrawiam.


  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam całego bloga razem ze wszystkimi komentarzami. Frapujące. Gdyby wydać to jako książkę, powstałaby ciekawa pozycja jako lektura uzupełniająca dla studentów takich kierunków jak: praca socjalna, opieka społeczna, kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, opieka duszpasterska, zarządzanie pomocą społeczną, socjoterapia i wielu innych.
  Blog już swoje laury otrzymał – niezaprzeczalnie zasłużenie.
  W przyszłym konkursie na bloga roku kapituła powinna dołożyć jeszcze jedną kategorię – nagroda za najciekawsze dyskusje pod postami. Paleta komentatorów na tym blogu jest naprawdę imponująca.
  1. Tropiciele błędów ortograficznych, składniowych, stylistycznych i interpunkcyjnych. Samozwańczy krytycy literaccy.
  2. Fani przełożenia bloga na książkę.
  3. Wielbiciele mrocznego tła i ci o wrażliwszych oczach, niepewni czy łzy powoduje czarny ekran czy czarne życie opisywanych nieszczęśników.
  4. Reklamujący własne blogi, książki, opowiadania, piosenki, filmy mający nadzieję na ogrzanie się w promieniach sławy Kuratora.
  5. Zaciekli wrogowie (najczęściej ludzie z branży), którzy szykują dla Autora piekło po jego śmierci, nie dostrzegając jakby, że z piekielną rzeczywistością to on już się zasymilował i bryluje po najdalszych kręgach jak Dante.
  6. Nie mniej gwałtowni obrońcy, na czele których stoi Kane – współtwórca, powiernik, rzecznik prasowy i przyjaciel . Pierwszy rycerz na placu boju i zastępca na balu.
  7. Są też miłościwie współczujący. Załamując ręce, płaczą nad ciężką i niewdzięczną pracą Kuratora łącząc się z nim w bólu.
  8. Nie brakuje zachwyconych, zafascynowanych i oczarowanych kobiet. Marzą o takim czułym barbarzyńcy, który zauważa kobiece wdzięki, obroni w razie potrzeby w ciemnej ulicy i będzie troskliwy dla dzieci.
  9. Osobną kategorię stanowi komentator jedyny w swoim rodzaju – Agaton. Kąsa wszystkich, krew się leje, czasem milknie zapewne liżąc swoje rany po ciężko stoczonych walkach. Nie można mu jednak odmówić spostrzegawczości i inteligencji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluje spostrzegawczości. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. A co w przypadku, jeśli nie spełniam definicji żadnej z tych kategorii? :)

   Usuń
  3. Spełniasz. Pkt. 1 (komentarz z 7 maja i 17 kwietnia).
   Chylę natomiast czoła za dyskusję pod postem „Nieznośna lekkość bytu”. Brawo za rozsądny pragmatyzm:)Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  4. Nie każdy, kto zwraca uwagę na ortografię, jest od razu "tropicielem". Nie poczuwam się do bycia "samozwańczym krytykiem literackim". Wystarczy być nauczycielem języka polskiego... Do Pkt. 1 zatem się nie poczuwam :)

   Usuń
  5. Również jestem pod wrażeniem wpisu . kane

   Usuń
 4. Przerażający dokument:( Drżę, że moje dziecko trafi kiedyś na ulicy na takiego gówniarza, który akurat będzie potrzebował kasy/telefonu itd. Drżę, że dostanie w głowe kamieniem, że zostanie pobity:(
  Jak w dzisiejszych czasach wychować dziecko, by po pierwsze nie stało się takim chuliganem oraz tak by sobie w tym ciężkim życiu radziło.
  Dobił mnie ten dokument

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo źle, że zamknęli to schronisko. Tak samo jak to w Pobiedziskach. Dla mnie to jest totalna głupota, państwo ciągle szuka oszczędności nie tam, gdzie trzeba. Fakt, są MOSy i MOWy, ale to jednak trochę inny zakres działania.

  Jest jeszcze dokument o dziewczętach z poprawczaka, za nic nie mogę go znaleźć. Oglądaliśmy to na zajęciach z pedagogiki reso. Równie wstrząsający jak "Adrenalina", a może nawet bardziej, bo te dziewczyny były jeszcze brutalniejsze i agresywniejsze niż chłopcy. Jedna chciała w przyszłości zostać skutecznym kieszonkowcem, innej bała się własna matka, żeby od córeczki nie dostać gdzieś na ulicy.

  Smutne i przerażające, jak wiele w tych dzieciach jest agresji i nienawiści...

  OdpowiedzUsuń
 6. Był kiedyś taki odcinkowy chyba "Dziewczęta z Falenicy".

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż mnie ręce zaczęły świerzbieć. Każdego z tych "chłopców" bym wdeptał w ziemię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I przez to byłbyś lepszy od nich ? kane

   Usuń
  2. Sądzę że byłby lepszy. Żadną ujmą jest bronienie siebie i innych. Resocjalizacja to jakaś mrzonka. Jak zmusić takiego złodzieja co kradł po 500 zł dziennie żeby pracował nawet za średnią krajową. Wyjdą i będą dalej tacy sami. Zabijając ich ochroniłby siebie i innych przed kradzieżą lub pobiciem. Prawa człowieka są tylko dla tych którzy tych praw przestrzegają.

   Usuń
  3. A czy napisałem, że byłbym lepszy?
   kane chciałbym jeszcze w reportażu zobaczyć zdjęcia ich ofiar, które skatowane gdzieś porzucili, wtedy moglibyśmy dywagować, kto byłby lepszy, a kto gorszy.
   Pamiętaj zwierzęta zachowują się bardziej humanitarnie od tej dziczy.

   Usuń
 8. Myślę, że są chwile kiedy po prostu coś w nas pęka, gdy nie jesteśmy w stanie powstrzymać się od agresji wcześniej napędzonej inną agresją... Jedni pękną i "wdepną w ziemię" jednego z bohaterów po obejrzeniu dokumentu. Czy powinniśmy ich winić za ten odruch? Jak byśmy zareagowali gdyby nasze dziecko trafiło na jednego z nich i zostało w brutalny sposób pobite? Stali byśmy z boku i czekali na odpowiednie służby trzymając winnego za ręke?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaskoczyło mnie troche jak prosto z mostu mówią o tym jak lubią to uczucie gdy kogoś leją po mordzie i ten błaga o litość..


  Jak dla mnie jest jedyna matoda resocjalizacji dla takich jesli jakaś w ogóle. Muszą znaleźć się na miejscu ofiary. Muszą sami zostać doprowdzeni do stanu w którym będa skomleli o litość tak jak ci któzy wcześniej byli dla nich byli tylko "frjerami" do okradzenia, wyładowania emocji czy zmasakrowania dla zabawy.

  Kurdupel na końcu mówił że jeśli nie było by policji to byłby dla nich raj bo mogli by napadać na kogo by chcieli. No więc muszą zrozumieć że nie są jakimiś nadludźmi i sami w takim przypadku mogli by się łatwo ztać zwierzyną tak dla jeszcze sielniejszych, którzy napierdlają jeszcze większym kamieniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do ostatniego akapitu Twojej wypowiedzi miałem dokładnie takie same przemyślenia. Chłopak chciałby świata bez policji, ale nie zdaje sobie sprawy, że w takim świecie pewnie już by nie żył, ponieważ zapewne któraś z jego ofiar już dawno zainwestowałaby w grupę karków, którym zapłaciłaby by tego chłopaka w ramach zemsty zabili.

   Usuń
  2. takiego małego smarka sam bym wykończył, gdyby nie było policji

   Usuń
 10. Zupełnie inaczej na nich patrzę ponieważ ich znam ... pracuję z takimi samymi "chłopcami" jak ktoś napisał... i są to tylko chłopcy ... fakt, ich system wartości znacznie odbiega od normy, zsocjalizowanie jest dysfunkcyjne, nie przestrzegają zasad społecznych ... czy ktoś sobie zadaje pytanie dlaczego???
  Życiorysem mogliby obdzielić każdą osobę która się wypowiedziała na temat tego jak by to nie uderzyła dzieciaka ... I nie chodzi tu o wesołe przygody tomka sawyera czy ben hura tylko bicie, poniżanie, gwałcenie... co wy sobie myślicie, że oni się tacy urodzili... otóż nie. Jeśli ktokolwiek z wypowiadających się, by cokolwiek się na ten temat znał, a podejrzewam że się nie znają, jeśli piszą tak żałosne teksty o tym jakby to nie wdeptali w ziemię itd... zauważyłby syndromy upośledzenia umyslowego, FAE, FAS, Zespół Nadpobudliwości psychoruchowej i inne, co oznacza że wszyscy wypowiadający się pobiliby kalekę/ niepełnosprawnego co bardzo brzydko o nich świadczy. Poza tym staliby się chyba tylko tymi chłopcami (ja wolę określenie dzieci), bezradnymi walczącymi jak zwierzątka by mieć lepsze życie. Nigdy mnie nie zrobili krzywdy tacy chłopcy za to nazywające same siebie kulturalne osoby niejednokrotnie. Wiem, że nie są dobrzy jest jednak konkretny powód jeśli któryś z geniuszy by dostrzegł problem może by się dwa razy zastanowił zanim obrażał niepełnosprawnych. Prywatnie powiem, że mnie osobiście nie podoba się swoboda w wypowiedzi i nakręcanie spirali agresji oni nie są z tego dumni jeśli wiedzą że tak nie wolno. Autor filmu o to nie zadbał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ci boże, czy komu innemu za ten wpis. Autorowi dzięki;-)
   Czytam tego bloga od dawna i szczerze wierzę w intencje jego autora. W konwencję. W ironię. Śmiech przez łzy.
   Ale włosy mi się jeżą i gębą otwiera ze zdziwienia za często, za często...
   Gdy czytam komentarze. To jak ludzie rozumieją ten blog, jego przesłanie, społeczną misję.
   Nie rozumieją w dużej mierze.
   Pasą tu swoją nienawiść, uprzedzenia, nakręcają się, utwierdzają w swoim ciasnym złowrogim świecie.
   Nie podoba mi się to.

   Usuń
 11. Jak zresocjalizowac psychopatę? Nie da się, wyjdzie i znowu zabije.

  OdpowiedzUsuń
 12. Odniosę się do Anonimowy 21.24. Wiadomo, ze patologiczne zachowania wynikają z tragicznych, traumatycznych przyczyn i z całym zrozumieniem owych, ale to juz są młodociani mordercy, dewianci i psychopaci. Można wspołczuc i ubolewac nad nędza tego świata, która rodzi nastepną nędzę i nieszczęscie, ale nie nalezy popadac w eufemizmy typu to tylko dzieci, czy tez biedni chłopcy.
  " Nigdy mnie nie zrobili krzywdy tacy chłopcy..." - stwierdzenie godne kretyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proces diagnozujący psychopatie jest bardzo trudny, proszę zauważyć, że psychopaci są też zazwyczaj inteligentni i to bardzo (napewno bardziej niż autor powyższego wpisu). Nie można nazwać psychopatą chłopców z upośledzeniem umysłowym!!!
   Osobowość o rysie psychopatologicznym w ZP zdarza się raz na kilka lat trafia zazwyczaj do Świecia z postanowieniem sądowym przymusowego leczenia i izolacji. Niestety mało osób zdaje sobie z tego sprawę.
   Określenia typu młodociani mordercy i dewianci są zazwyczaj mało udane. Dewiacja zachowania wynika z zaburzeń zachowania, doświadczeń itd. Odsyłam do DSM IV. Morderstwo popełniane jest zazwyczaj w grupie odsyłam więc do teorii kryminalistycznych. Jak już wspomniałam pracuję z nimi więc wiem o czym mówię, resocjalizacja jest możliwa po uznaniu swojej winy co może osiągnąć każdy. Jeszcze nigdy nie widziałam by ktoś z chłopców nie uznawał swojej winy. Nadal pozostaję przy stwierdzeniu, że to tylko dzieci ponieważ ich rozwój pozostaje na etapie 10 latka, mentalnie trafiając do ZP są więc dzieciakami.
   W związku z tym iż ich umysły są proste i przyjmujące wszystko wprost "nigdy mnie krzywdy nie zrobili" - nie oceniali, nie osądzali, nie wykluczali...
   Kretynka

   Usuń
 13. Warto zaznaczyć, że film był kręcony w roku 2001, lub 2002 (dokładnie nie pamiętam). Od tego momentu czasy mocno się pozmieniały - rozbojów ("dziesiony" - jak to mówi jeden z bohaterów) jest dużo mniej. Przede wszystkim dzisiaj coraz mniej ludzi nosi duże kwoty - kartą płaci się prawie wszędzie, bankomatów są również wszechobecne, rachunki i wiele innych dużych kwot przelewa się przez internet, transfer gotówki w formie fizycznej w biznesie praktycznie nie istnieje. Do tego skradziony telefon coraz trudniej sprzedać, a coraz łatwiej namierzyć. W wielu miastach, nawet tych średnich jest monitoring, a sprawcy rozbojów są często wykrywani.

  Nie mówię, że jest kolorowo, ale te dresiarstwo udało się naszej policji w którymś momencie w miarę okiełznać. Najbardziej widzę to oczywiście w swoim mieście (Poznaniu), gdzie kiedyś lepiej po zmroku nie było zwiedzać pewnych dzielnic, a w tej chwili pozostały to jedynie zakamarki (np. na Jeżycach od rynku do Żeromskiego to była istna walka o przetrwanie, w tej chwili można spokojnie chodzić.

  OdpowiedzUsuń
 14. Absolutnie najlepsze (tzn. moje ulubione):
  Arizona:
  http://www.youtube.com/watch?v=ktlekcXpD6Q

  Czekając Na Sobotę:
  http://www.youtube.com/watch?v=7hoILGzxssg

  Każdy z nich obejrzałem przynajmniej z 10 razy. <3

  OdpowiedzUsuń